Para Kazan

Upworkte Nasıl Para Kazanılır? 2023

İnceleme: Upwork'te Nasıl Para Kazanılır Burada yer alan ürünlerin çoğu veya tamamı, bize ödeme yapan ortaklarımızdan gelmektedir. Bu, hangi ürünler hakkında yazdığımızı ve ürünün bir sayfada nerede ve nasıl göründüğünü etkiler. Ancak bu durum değerlendirmelerimizi etkilemez. Görüşlerimiz bize aittir. İşte ortaklarımızın bir listesi ve işte nasıl para kazandığımız.

Upworkte Nasıl Para Kazanılır?

Ücret yüksek olmayabilir ve Upwork kendi payını alır, ancak bu pazar yeri müşterilerle bağlantı kurmak ve işinizi geliştirmek için iyidir.

İnceleme: Upwork’te Nasıl Para Kazanılır

Burada yer alan ürünlerin çoğu veya tamamı, bize ödeme yapan ortaklarımızdan gelmektedir. Bu, hangi ürünler hakkında yazdığımızı ve ürünün bir sayfada nerede ve nasıl göründüğünü etkiler. Ancak bu durum değerlendirmelerimizi etkilemez. Görüşlerimiz bize aittir. İşte ortaklarımızın bir listesi ve işte nasıl para kazandığımız.

Upwork nedir?

Upwork, yazarlık, grafik tasarım ve web geliştirme gibi alanlarda serbest çalışanlar için bir pazar yeridir. Site, profesyonellerin proje bulmasına, müşterilerle iletişim kurmasına ve ödeme almasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Yeni bir serbest çalışansanız veya yeni bir alanda çalışıyorsanız, müşterilere her zaman soğuk davranmak zorunda kalmadan değerli bir deneyim kazanabilirsiniz. Ancak site, daha düşük bir ücret karşılığında iş almaya istekli yeni çalışanlarla doludur ve bu da kazanç potansiyelinizi etkileyebilir.

Genel olarak, Upwork iş bulmayı ve daha fazla para kazanmayı kolaylaştırır, ancak hangi işlere başvurmak istediğinizi dikkatlice düşünün.

Upwork’te nasıl para kazanılır?

1. Sağlam – ve dürüst – bir profil oluşturun

Profiliniz, potansiyel işverenler için genel bir özgeçmişle aynı amaca hizmet eder. Özgeçmişiniz olmadan iş bulamazsınız.

Yapmak istediğiniz iş türünü, yetenekli olduğunuz belirli alanları ve uzmanlık seviyenizi doldurun. Bunların hepsi kendi beyanınızdır, bu yüzden dürüst olun. Yerine getiremeyeceğiniz işler için iş alınırsanız, hesabınız beklemeye alınabilir veya kapatılabilir.

Bundan sonra, bir vesikalık fotoğraf ve geçmişinizin ayrıntılı bir açıklamasını ekleyin. Bir portföye veya belirli çalışma örneklerine bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Ayrıca eğitiminizi, haftada kaç saat çalışabileceğinizi, konumunuzu ve tercih ettiğiniz ücreti de yazabilirsiniz. Ne kadar ücret talep edeceğinizden emin değilseniz, Upwork‘te benzer deneyime sahip diğer serbest çalışanların ücretlerine göz atın.

Upwork, profilinizin doğrulanabilir ve doğru olduğunu varsayarak genellikle 24 saat içinde profilinizi onaylayacaktır. O zaman çalışmaya başlayabilirsiniz.

2. Bir üyelik planı seçin

Upwork, serbest çalışanlar için iki üyelik planı sunar: Basic ve Plus.

Temel
Bu plan ücretsizdir, ancak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için ödeme yaparsınız. Temel plandaki serbest çalışanlar, müşterilere teklif göndermek için kullanılan platformun dahili jetonları olan her ay 10 ücretsiz “Bağlantı” alırlar. Ayrıca 10, 20, 40, 60 ve 80’lik paketler halinde satılan her ek Bağlantı için 0,15 ABD doları ödeyebilirsiniz. Bağlantılar kazanılabilir ve Upwork bazen promosyonlar sırasında jetonları ödüllendirir. Belirli sayıda kullanılmayan Bağlantı bir sonraki aya devredilebilir, ancak bir yıl içinde kullanılmazsa süresi dolar.

Birisi size ulaşırsa, herhangi bir Bağlantı kullanmak zorunda değilsiniz. Profiliniz ne kadar sağlam görünürse, potansiyel müşterilerden iş teklifi alma olasılığınız da o kadar artar. En iyi çalışmalarınızı sergilemek veya belirli deneyimlerinizi vurgulamak öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Alanınızda yeniyseniz, gönüllü deneyim de sayılır.

Temel plan ayrıca saatlik ve proje bazlı ödemeler için ödeme koruması içerir.

Artı
Bu plan aylık 14,99 ABD dolarıdır ve temel plandaki her şeyin yanı sıra şunları içerir:

Aylık 80 Bağlantı.

Rakiplerin bir iş için ne kadar fiyat teklif ettiğine dair görünürlük.

Kazançları gizli tutma seçeneği.

Profil URL’nizi özelleştirebilme.

Hareketsizlik nedeniyle asla gizlenmeyen profil.

3. (Meşru) işverenlerle bağlantı kurun

İş alanınıza giren işlere teklif göndermek için Bağlantılarınızı kullanın. Teklifler bir tanıtım mektubu, istediğiniz ücret ve müşterinin ilanda yer verdiği soruların yanıtlarını içermelidir. İlgili olacağını düşündüğünüz iş örneklerini de gönderebilirsiniz.

Bir işe başvurmadan önce, potansiyel işverenin itibarı hakkında bir fikir edinin. Better Business Bureau, Glassdoor ve Google’da işverenle ilgili haberleri aramak araştırmanıza başlamak için iyi yerlerdir.

Biliyor muydunuz…
Upwork’ün derecelendirme sistemi, gerçekten kiminle çalışmak istediğinize karar vermenize yardımcı olur ve başkalarının sizi işe almak isteyip istemediklerini görmelerini sağlar.

Uber veya Lyft gibi, sözleşme tamamlandıktan sonra her iki taraf da birbirini derecelendirir. İşverenler beş yıldızlı bir ölçekte derecelendirilir ve derecelendirmeleri sayfalarında görünür. Müşterilerinizden gelen puanlar, profilinizde görüntülenen ve müşterinin memnuniyeti için kaç işin tamamlandığını gösteren bir yüzde olan İş Başarı Puanınızı oluşturur.

Her şey yolunda gitse bile, iletişimi ve ödemeleri site içinde tutun. Her iki tarafın da davranışlarını belgelemek dolandırıcılığı caydırır, çünkü müşteriler gölgeli ödeme veya iş talepleri yapmaktan veya site içi kanıt olmadan işiniz hakkında iddialarda bulunmaktan sorumlu tutulacaktır.

4. Fiyatınızı belirleyin ve çalışmaya başlayın

Upwork kazancınızdan bir pay alır. Ücret yapısı, bir müşteriyle zaman içinde faturalandırdığınız toplam tutara göre değişen bir ölçektir, bu nedenle bir müşteriyle ne kadar çok çalışırsanız, alınan kesinti o kadar az olur. Upwork’ün almasını bekleyebilirsiniz:

Bir müşteriye fatura ettiğiniz ilk 500 $ için %20.

500,01 $ ile 10.000 $ arasında bir müşteriyle yapılan toplam faturalandırma için %10.

10.000 $’ı aşan bir müşteriyle yapılan toplam faturalandırma için %5.

İki şekilde ödeme alabilirsiniz: saatlik veya sabit fiyat. Upwork’ün ücretleri her ikisi için de aynıdır.

Upwork’teki saatlik ücretiniz, hizmet kesintisinden önceki fiyattır. Yani ilk işiniz için saat başına 20$’lık bir ücret listelerseniz, %20’lik ücretten sonra saat başına 16$ kazanmayı bekleyebilirsiniz. Bu müşteriye 500 $ fatura kestiğinizde, ücret %10’a düşer ve saat başına 18 $ kazanırsınız.

Sabit fiyatlı bir iş için ücret pazarlığı yaptığınızda da aynı fikir geçerlidir: Eğer bir iş için 400$ alıyorsanız, %20’lik kesintiden sonra 320$ alırsınız. Bu müşteriye 500 $ fatura kestiğinizde, ücret %10’a düşer.

Biliyor muydunuz?
Düşük ücretli bir iş için teklif alırsanız, bu teklife itibar etmeyin. Uygun bir fiyat bulmak için müşteriyle pazarlık yapın.

Saatlik projeler
Tüm saatlik projeler, Upwork’ün masaüstü uygulamasında yerleşik olarak bulunan İş Günlüğünüze kaydedilir. Bu işlev açıkken, uygulama bir projedeki ilerlemenizin ayrıntılı bir kaydını tutacaktır. Uygulama, zamanınızı 10 dakikalık faturalandırma döngülerinde izler ve tuş vuruşlarını, kaydırmaları ve tıklamaları kaydeder. Ayrıca periyodik olarak ekran görüntüsü alır.

İş Günlüğü’nü istediğiniz zaman açıp kapatabilir ve bunun yerine işi manuel olarak kaydedebilirsiniz, ancak aracı kullanmak, Saatlik Koruma adı verilen bir Upwork hizmetine hak kazanmanıza yardımcı olur. Bu hizmet, bir müşteri reddetse bile tamamladığınızı kanıtlayabildiğiniz iş için ödeme almanızı sağlar.

Sabit fiyatlı projeler
Sabit fiyatlı projeler için ödeme daha basittir. Sizinle sözleşme yapan kişi veya şirket, anlaşma yaptığınızda belirli bir miktar para ayırmak zorundadır. İşveren ayrıca, bitmiş işe giden yolda somut çıktılar olan kilometre taşları belirlemelidir. Bu kontrol noktalarına ulaştığınızda depozitonun bir kısmı veya tamamı size ödenir ve geri kalanı her şey tamamlandığında ödenir.

5. Ödeme almak

Upwork serbest çalışanları PayPal, doğrudan para yatırma veya banka havalesi yoluyla güvenli ödeme alabilirler.

Tüm saatlik projeleriniz haftalık olarak faturalandırılır. Siz ve müşteri işi inceledikten sonra, faturalandırma dönemi bittikten 10 gün sonra ödeme alırsınız. Bir proje tamamlanmadan bırakılırsa, Saatlik Koruma ve kilometre taşları bu durumda işe yarar. Eğer adil bir şekilde ücretlendirilmediğinizi düşünüyorsanız, Upwork’ün bir itiraz süreci vardır.

Sabit fiyatlı projeler, üzerinde anlaşılan kilometre taşlarına ulaştığınızda ödeme yapmaya başlar. Müşteri bir kilometre taşı için ödeme yapmazsa veya tamamlandığını düşündüğünüz iş için ödeme yapmayı reddederse bir anlaşmazlık başlatabilirsiniz.

Aydın TEKİN

Merhaba Değerli Blog Okuyucuları; Ben Aydın TEKİN. Ankara da ikamet etmekteyim. Yıllar yıllar önce intertnettten para kazanma konusunda bazı araştımalar yaptım, ama sonrasında uzun bir ara verdim. Yaklaşık 11 yıl aradan sonra yine bu sektöre dönüş yaptım ve pek çok kategori de bu blogta yazmaya başladım. Yazılarımda genelde her konuda olduğu gibi para kazanma konusunda da şeffaf bir araştırma yaparak klavyenin başına oturuyorum. Ve bu sayede her yönden bir inceleme yazısı hazırladıktan sonra yayınlıyorum. Sizlerden ricam bu yazıları okuduktan sonra yorumlarınızla bize yol göstermenizdir. Her türlü eleştiriye yorum ve soruya açığım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün