Para Kazanma Yolları

Tasarruf ipuçları 2023 Küçük değişiklikler, büyük etkiler yapar

Her şey giderek daha pahalı hale geliyor. Enflasyon ve fiyat artışları her yerde göze çarpmakta ve oldukça can sıkıcı hale gelmeye başladı. Paranıza iyi bakmanız ve masraflarınızı azaltmanız çok daha önemli. Bu yazı da ele aldığımız tasarruf ipuçları bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Birçok alanda tasarruf imkanımız var: günlük yaşamda, evde, gıdada, alışverişte ve hatta tatilde. Bu yazımız da her yıl çok para tasarruf edebileceğiniz 60 tasarruf ipucu bulacaksınız...

Bu Yazıda Neler Var?

Tasarruf ipuçları: Küçük değişiklikler, büyük etkiler yapar

Çeşitli tasarruf ipuçlarını uygulayarak iki kat daha fazla fayda sağlarsınız: her ay harcamalarınızı azaltırsınız ve böylece hızlı bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Örneğin, aylık masraflarınızı 1000 TL azaltmayı başarırsanız, hesabınızda önemli ölçüde daha fazla para olacaktır. Bu mantıklıdır ve mali durum gergin olduğunda ve ay sonunda para sıkışık olduğunda gereklidir.

Uzun vadeli etki daha da büyüktür. Tasarruf ipuçlarına birkaç ay hatta yıl boyunca sadık kalırsanız, başlangıçtaki 1000 TL  kısa sürede 2.000 hatta 5.000 TL’ye dönüşecektir – çoğu durumda bunu başarmak için küçük değişiklikler ve yeni alışkanlıklar yeterlidir. 60’tan fazla tasarruf ipucundan oluşan genel bakışımız, en fazla tasarrufu nerede yapabileceğinize dikkat çekiyor.

İzle: Tasarruf Nasıl Yapılır? Video

Bu gün dünyanın her yerinde tasarrufa ihtiyaç duyulmakta, israfın önüne geçilmesi gerektiği artık gün gibi ortadadır ve çok zaruri bir durumdur.

Evde tasarruf ipuçları

Evde tasarruf ipuçları
Evde tasarruf ipuçları

1. Açma/kapama düğmeli prizler kullanın

Birçok ev aleti bekleme modundadır ve sözde kapalı olsalar bile elektrik tüketmeye devam ederler. Uzmanlar bu nedenle şu tavsiyelerde bulunuyor: Açma/kapama düğmesi olan birden fazla priz kullanın veya fişleri prizden tamamen çekin. Televizyonlar, bilgisayarlar, oyun konsolları – başka bir deyişle tüketici elektroniği – bekleme tüketimine katkıda bulunur. Cep telefonu şarj kabloları da akıllı telefon şarj edilmese bile elektrik çeker. Bazı hesaplamalar yılda 2000 TL  tasarruf edilebileceğini göstermektedir.

2. Suyu açık bırakmayın

Ellerinizi yıkarken suyu çok uzun süre açık mı bırakıyorsunuz? Duş alırken ya da mutfakta bulaşık yıkarken de mi aynı? Küçük şeyler gibi görünebilir, ancak topladığınızda pahalıya mal olur. Düzenli olarak 10, 20 hatta 50 litre israf ediyorsanız, gereksiz yere daha fazla ödeme yaparsınız. Kolayca tasarruf edebileceğiniz bir para.

3. İhtiyacınız olmadığında ışığı kapatın.

Işıklarla aynı prensip. Bir odadan çıkarken arkanızdaki tüm ışıkları kapatın. Dışarıdan yeterince gün ışığı gelmese bile, birkaç ek ışık açmanız gerekmez. Bu, elektrik tüketiminizi azaltır – özellikle artan fiyatlar karşısında önemli bir tasarruf ipucu.

4. Sıcak su sıcaklığını düşürün

Elbette sıcak suya ihtiyacınız var, ancak birçok durumda sıcak su sıcaklığını düşürebilirsiniz. Bu aynı zamanda suyu uygun sıcaklığa ısıtmak için daha az enerji gerektiğinden elektrik tasarrufu sağlar.

5. Enerji verimliliği sınıflarına dikkat edin

Yeni ev aletleri satın alırken enerji verimliliği sınıflarını göz önünde bulundurmak önemlidir. İyi bir sınıfa sahip cihazlar biraz daha pahalıdır (bu da para tasarrufuna karşı gibi görünmektedir), ancak tasarruflar zaman içinde fark edilecektir. Özellikle çamaşır makineleri ve buzdolabı-dondurucuları satın almak daha pahalıdır, ancak daha düşük tüketimden elde edilen tasarruf farkı oldukça hızlı bir şekilde kapatacaktır – ve o andan itibaren her ay tasarruf edeceksiniz.

6. Çamaşırlarınızı temiz havada kurutun.

Kurutma makinesinin her giysi için çalışması gerekmez. Özellikle yaz aylarında yıkanmış çamaşırlarınızı balkonda ya da bahçede kurutabilirsiniz. Bu, kurutma işleminin birkaç dakika daha uzun sürmesini sağlar, ancak elektrik tüketimini azaltır.

7. Eşyaları atmak yerine onarmak

Kusurlu olan her şey hemen bozuk ve çöpe ait değildir. Temel kural: yeni satın almak tamir etmekten daha pahalıdır. Bunu yapmak için usta bir tamirci olmanıza gerek yok. Biraz beceri ve çevrimiçi eğitimlerle amatörler bile birçok onarımı gerçekleştirebilir ve çok para tasarruf edebilir. Ancak dikkatli olun: tehlikeli olabileceği anda (örneğin elektrikle), bunu bir uzman yapmalıdır.

8. Artık ihtiyacınız olmayan şeyleri satmak

Bir şeye artık ihtiyacınız yoksa veya kullanmıyorsanız, onu öylece atmayın. Belki satıp banka hesabını doldurabilirsin. İster giysi, ister kitap ya da mobilya olsun, çoğu ürün için internet üzerinden alıcı bulabilirsiniz. Biraz pazarlık becerisi ile iyi bir fiyat bile alabilirsiniz.

Oku: Servet Kazanmak: Uzun vadeli sermaye birikimi için 16 ipucu… Küçük kazançlar servet getirir

9. Daha ucuz bir daireye taşınmak.

Bu da para tasarrufu yapmanın bir başka yoludur: Para yetmiyorsa, daha ucuz bir daire gerekli olabilir. Kira genellikle en büyük maliyet faktörüdür. Daha küçük ve daha ucuz bir daire kolay bir adım değildir, ancak mali durumunuz yeterli değilse gerekli bir tasarruf ipucu olabilir.

Günlük yaşamda tasarruf ipuçları

Günlük yaşamda tasarruf ipuçları
Günlük yaşamda tasarruf ipuçları

İzle: Her Gün Tasarruf Yapmanın Yolları – İyi Para Harcama Alışkanlıkları (Ekonomi ve Finans)

10. Bir bütçe planı oluşturun

Tasarruf, mali durumunuzu kontrol altına almayı içerir. Bunu yapmak için bir bütçe planı oluşturun. Gerçek geliriniz nedir? Hangi alanlarda ne gibi sabit maliyetleriniz var? Aradaki fark, her ay diğer harcamalarınız için ne kadar paranız olduğunu gösterir. Bunu münferit alanlar arasında bölüştürün. Örneğin: yemek için 300 TL, kıyafet için 1000 TL, gezi için 500 TL, hobiler için 250 TL ve birikim için 150 TL. Gereksiz şeyler satın almaktan kaçınmak için bu net yapıya sadık kalabilirsiniz.

Tasarruf için 50-30-20 kuralı

Tasarruf için 50-30-20 kuralı
Tasarruf için 50-30-20 kuralı

11. Tasarruf için hesap defteri tutun

Bütçe planına ek olarak, bir hesap defteri tutulması tavsiye edilir. Burada tüm harcamalarınızı ayrıntılı olarak girersiniz. Bu, kira veya sigorta gibi sabit maliyetler için olduğu kadar esnek maliyetler için de geçerlidir. Süpermarkete gittiyseniz, masrafları bakkaliye bölümüne girin. Hesap defteri nerede çok fazla para harcadığınızı ve nerede tasarruf etmeniz gerektiğini gösterir.

12. Karşılaştırma sitelerini kullanın

İnternette her alan için karşılaştırma siteleri bulunmaktadır. Bu hizmetleri kullanın! Daha ucuz sağlayıcılar ve teklifler varken neden daha fazla ödeyesiniz ki? Ve bu işi sizin için yapan siteler varken neden kendiniz arama zahmetine giresiniz ki?

13 Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak zor bir iştir, ancak sigarayı bırakırsanız, sadece sağlığınız için çok şey yapmakla kalmaz, aynı zamanda çok para tasarrufu da yaparsınız. Ortalama olarak bir paket 30 TL’ye mal olmaktadır. Günde bir paket zaten yılda 10.950 TL ye denk geliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde fiyatlar daha da artacak. Sadece dört yıl içinde 50.000 dan fazla tasarruf edebilirsiniz – bunun yerine parayı karlı bir şekilde yatırırsanız alacağınız faiz çok daha karlıdır.

14. Sağlığınıza dikkat edin

Sağlığınıza dikkat etmek, sadece tasarruf ipuçlarının bir parçası değil, genel olarak dikkate alınmalıdır. Ancak sağlığın iyi olması da karşılığını verir. Eczaneden daha ucuz ilaç almanız, doktor tedavileri için fazladan ödeme yapmanız veya diğer tıbbi harcamaları planlamanız gerekmez.

15. Ofise öğle yemeği götürün

Öğle yemeği molası sırasında restoran, kantin veya büfeden bir şeyler sipariş etmek – bu, birçok çalışan için günlük rutindir. Öğle yemeğini önceden pişirip işe götürerek tasarruf edebilirsiniz.

16. İyi bir kahvaltı yapın

İyi bir kahvaltı sadece güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlamakla kalmaz. Ayrıca doyarsınız ve yemek yeme isteğiniz azalır. Bu, iştahınızı tatmin etmek için öğün aralarında atıştırmalıklara veya başka şeylere para harcamayacağınız anlamına gelir.

Gıda tasarrufu ipuçları

Gıda tasarrufu ipuçları
Gıda tasarrufu ipuçları

Sadece ihtiyacınız olanı satın alın

Bunu herkes bilir: Alışverişe gidersiniz ve birdenbire alışveriş arabanız aslında ihtiyacınız olmayan şeylerle dolar. Frene bas ve disiplin göster. Gereksiz alışverişler sadece pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı şeyleri yenmeyeceği ve zamanla bozulacağı için çöpe atmak zorunda kalırsınız.

18. doğru bir alışveriş listesi yapmak

Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yaptığınızdan emin olun. Dükkana gittiğinizde, sadece üzerinde ne varsa onu satın alın. Bu, gereksiz ani satın almaları önleyecek ve alışveriş yaparken tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

19. Çok sayıda küçük alışveriş yerine haftalık bir alışveriş gezisi planlayın.

Tasarruf etmek istiyorsanız, sadece birkaç ürün için her gün süpermarkete gitmek yerine haftalık büyük bir alışveriş yapmak daha iyidir. Her alışverişe çıktığınızda yanınıza almak istemediğiniz fazladan bir veya iki ürün alsanız bile, her fazladan satın alma için fazladan ödeme yaparsınız.

20. Alışverişe aç gitmeyin

Büyükannenin bile bildiği tasarruf ipuçları: Alışverişe asla aç gitmeyin! Karnınız guruldarken tüm güzelliklerin yanından geçmek neredeyse imkansızdır. Sadece akut açlık hissi için bir şeyler satın almakla kalmaz, aynı zamanda diğer her şey için daha cömertçe saldırırsınız. Boş bir mide dolu bir alışveriş arabası demektir – ama ne yazık ki aynı zamanda boş bir cüzdan.

21. İndirim mağazasına git

Para biriktirmek için en iyi yer, fiyat seviyesinin uygun olduğu yerdir. Her zaman şarküteri olmak zorunda değildir ve süpermarketler de indirim marketlerinden ortalama olarak daha pahalıdır.  Burada diğer mağazalardaki aynı ürünleri ve yiyecekleri alabilir, ancak kasada biraz daha az ödeme yapabilirsiniz.

22. Markalı ürünlerden kaçının

Nereden alışveriş yaptığınızın bir önemi yok: Markalı ürünler bazen isimsiz çeşitlerden önemli ölçüde daha pahalıdır. Bazen her iki ürün de aynı üreticiden gelir – çoğu zaman tüketiciler için fark çok küçüktür veya fark edilmez bile. Ancak, cüzdandaki fark çok belirgindir.

23 Kilo başına fiyatları karşılaştırın

Tek başına reklamı yapılan fiyat, hangi ürünün gerçekte daha ucuz olduğunu size her zaman söylemez. Bu nedenle, kilo başına fiyatları karşılaştırdığınızdan emin olun. Bunlar süpermarketteki fiyat etiketlerinde belirtilir (genellikle ürün fiyatının altında küçük harflerle). Karşılaştırmak daha kolaydır ve hangi ürünün (100 gram başına veya kilogram başına) gerçekten daha ucuz olduğunu hemen görebilirsiniz.

24. Güncel teklifleri arayın

Posta kutunuza düzenli olarak gelen reklam broşürleri sadece atık kağıt değildir. Bu tür teklifler, özellikle de düzenli olarak satın aldığınız ürünler için büyük tasarruf potansiyeline sahiptir. Teklifte yüzde 10 veya 20 tasarruf etmek varken neden daha fazla ödeyesiniz?

25. Mevsimlik ürünler satın alın

Hangi yiyeceklerin mevsiminde olduğunu öğrenin. Bunlar sadece taze olmakla kalmaz, aynı zamanda bu zamanlarda daha ucuzdur. Nakliye mesafelerinin kısa olması ve sezonda arzın fazla olması fiyatı aşağı çekmektedir.

26. Ürünleri son kullanma tarihinden hemen önce satın alın.

Mağazalarda, son kullanma tarihinden hemen önceki yiyeceklerin fiyatı genellikle önemli ölçüde düşmektedir. Burada yüzde 30, hatta yüzde 50 tasarruf edebilirsiniz. Ürünler uygun etiketlerle işaretlenmiştir ve bazı süpermarketlerde özel bir raf veya bölme de bulunmaktadır.

27. kapanış saatinden hemen önce indirimlerden yararlanın

Akşamları, dükkanlar kapanmadan kısa bir süre önce, bozulabilir ürünler (meyve, sebze, taze pişmiş ürünler…) genellikle indirimli fiyatlarla mevcuttur. Daha iyi fiyat, aksi takdirde çöpe atılması gereken artık malların satılmasını amaçlamaktadır. Bunlar hiçbir şekilde daha düşük kalitede değildir – sadece o gün arta kalanlardır. Gerçek bir para tasarrufu ipucu!

28. Kendin pişir kendin ye

Arada bir restorana gitmek ya da pizza sipariş etmek? Prensipte buna karşı bir şey yoktur. Ancak, para tasarrufu ipuçları açıkça şunu söylüyor: kendin pişir kendin ye daha ucuz! Bu sadece ketçaplı erişte yediğinizde geçerli değildir. Uygun bir tarif ve biraz pratikle, evde küçük bir ücret karşılığında lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz.

29. Gazlı içecekler yerine su içmek

Gazlı içecekler ve limonatalar sadece çok fazla şeker içermekle ve sağlıksız olmakla kalmaz, aynı zamanda çok pahalıdır. Teklife ve markaya bağlı olarak litre başına 15 20 ile 20 30 TL arasında ödeme yaparsınız. Öte yandan ülkemiz de musluk suyunun litresi ortalama 20 kuruştur Yani bir soda fiyatına 100 litre su içebilirsiniz!

Alışveriş yaparken tasarruf ipuçları

Alışveriş yaparken tasarruf ipuçları
Alışveriş yaparken tasarruf ipuçları

30. Büyük fırsatlar için bekleyin

Özellikle teknik ekipmanlarda, ama aynı zamanda kıyafetlerde de, para tasarrufu ipuçlarının temel bir kuralı geçerlidir: İyi bir teklif için bekleyin! İster Black Friday olsun, ister kış indirimi ya da satın almak istediğiniz markanın büyük bir indirim kampanyası: Biraz sabırla çok para tasarruf edebilirsiniz.

İzle: Kış Aylarında Tasarruflu Isınmanın İpuçları – Bütçe Dostu Öneriler

31. İkinci el ürünler satın alın.

İkinci el hiçbir şekilde daha kötü olmak zorunda değildir. İkinci el mağazasında iyi fiyatlara güzel kıyafetler bulabilirsiniz. Teknoloji satın alıyor olsanız bile, yeni ürünlerin ötesine bakmaya değer. Bazı mağazalar, bazen diğer alıcılar tarafından iade edilen küçük kusurlu veya ambalajı hasar görmüş ürünlerde büyük indirimler sunuyor.

32. İndirim kodlarını kullanın

Online alışveriş yaparken indirim kodlarını kullandığınızdan emin olun. Bazen 10 TL indirim, bazen yüzde 20 indirim, hatta bazen büyük promosyonlar sırasında yüzde 50 indirim vb kampanyaları takip ederek tasarruf yapabilirsiniz. İndirim kodlarını kendiniz arayabilirsiniz, ancak web’de indirim kodlarını arayan tarayıcı uzantıları da vardır.

33. Antisiklik olarak satın alın

Profesyonellerden tasarruf ipuçları şunları içerir: Antisiklik olarak, yani talebin özellikle düşük olduğu zamanlarda satın alın. Yazın ortasında vantilatör mü alayım? Sadece elde etmesi zor değil, aynı zamanda kışın olduğundan çok daha pahalı. Kolyelerin, yüzüklerin ve küpelerin hediye edildiği sevgililer gününden hemen önce yeni mücevherler mi satın alıyorsunuz? Fiyatlar tekrar düştüğünde satın alırsanız tasarruf edebilirsiniz. Bu ilke pek çok alan ve ürün için geçerlidir.

34. Kaliteye dikkat edin

Kalitenin bir bedeli vardır ve tasarruf ipuçlarının temel fikriyle çelişir. Öte yandan, ucuza alırsanız iki kez satın aldığınız da doğrudur! En ucuz versiyonu satın alıp kısa bir süre sonra kırılmasının size hiçbir faydası olmaz.

35. Bit pazarına gitmek

Bit pazarlarında küçük fiyatlara güzel şeyler satın almak için birçok şeçenek var. Biraz araştırma gerektirir, ancak çok daha ucuz olabilir. Ayrıca, fiyat üzerinde pazarlık yapabilir ve daha da fazla tasarruf edebilirsiniz.

36 Reklamlara kanmayın

Reklam ve pazarlama uzmanları size ürün satma ve “İşte ihtiyacım olan şey bu!” dedirtme konusunda uzmandırlar. Reklam, satışları artırmak için psikolojik etkilere dayanır. Bu nedenle, satın almadan veya sipariş vermeden önce kendinize sorduğunuzdan emin olun: Buna gerçekten ihtiyacım var mı – yoksa sadece iyi bir reklamın cazibesine mi kapılıyorum? Satın alma kararlarını bir kez daha sorgulayarak gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Sözleşmeler için tasarruf ipuçları

Sözleşmeler için tasarruf ipuçları
Sözleşmeler için tasarruf ipuçları

37. Artık ihtiyacınız olmayan sözleşmeleri iptal edin

Artık kullanmadığınız bir gazete aboneliği, aylardır kullanmadığınız bir spor salonu üyeliği veya artık izlemediğiniz yayın hizmetleri – sözleşmelerinizi temizleyin ve ihtiyacınız olmayanları iptal edin. Bu, her ay hatırı sayılır bir miktara ulaşabilir.

38. Gaz ve elektrik tedarikçilerini düzenli olarak değiştirin.

Uzmanlardan gelen en önemli tasarruf ipuçları arasında: Elektrik ve gaz sağlayıcılarıyla yaptığınız sözleşmelerin sonsuza kadar devam etmesine izin vermeyin, bunları düzenli olarak değiştirin. Geçiş yaparak daha iyi koşullar, yeni müşteriler için bir bonus elde eder ve halihazırda devam eden sözleşmelerden önemli ölçüde daha az ödeme yaparsınız.

İzle: Nasıl Para Biriktirilir? Nasıl Tasarruf Yapılır. Bu Yöntemle Zengin Olabilirsin

39. Daha ucuz bir cep telefonu tarifesinden yararlanmak

Ayrıca cep telefonu tarifenizi zamanında iptal etmeli ve yenilemelisiniz. En geç fesih bildirimini verdiğinizde, mevcut sağlayıcınız sizinle iletişime geçecek ve size daha iyi bir teklif sunacaktır. Eğer memnun kalmazsanız, değiştirebilir ve daha ucuz bir tarife seçebilirsiniz. Bunu yaparken, gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna da dikkat edin. Normal kullanım için, daha ucuz seçenekler genellikle yeterlidir.

40. Sigorta poliçelerinizi kontrol edin

Neredeyse hiç kimse sigorta ile uğraşmayı sevmez, ancak bunu yapmalısınız. En uygun koşulları ve en iyi avantajları bulmak için farklı teklifleri ve sağlayıcıları karşılaştırın. Diğer sözleşmelerde olduğu gibi, ihtiyacınız olmayan sigorta poliçelerini iptal etmelisiniz.

Finans için tasarruf ipuçları

Finans için tasarruf ipuçları
Finans için tasarruf ipuçları

41. Ücretsiz bir cari hesap seçin

Cari hesabınız için gereksiz ücretler ödüyorsanız, yeni bir hesap aramalısınız. Bazı bankalar, bazen hesaba düzenli olarak para yatırılması koşuluyla, aylık hesap bakım ücreti almamaktadır. Maaşınız için kullanırsanız, ücretten kaçınabilirsiniz.

42. Kredilerinizi yeniden planlayın

Daha uzun bir süreyi kapsayan mevcut kredileriniz varsa (örneğin, öğrenci kredisi), bunları yeniden planlayarak tasarruf edebilirsiniz. Daha iyi bir anlaşma yaparsanız, çok daha az ödeme yaparsınız. Farklı bankalardan tavsiye alın ve teklifleri karşılaştırın – veya internetteki uygun kredi karşılaştırmalarını kullanın.

43. Borçlarınızı mümkün olduğunca çabuk geri ödeyin

Ne kadar uzun süre borçlu kalırsanız, bu sizin için o kadar pahalı olacaktır. Bu nedenle tasarruf ipuçları şunları da içerir: borçları ödemek bir önceliktir! Bu sadece mali durumunuzu iyileştirmek ve size daha fazla güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aksi takdirde tahakkuk edecek faizden de tasarruf etmenizi sağlar. Özel bir geri ödeme bunu yapmak için iyi bir fırsattır.

44. Vergi iadenizi yapın

Herkes yasal olarak vergi beyannamesi vermek zorunda değildir – ancak çoğu kişi için bu son derece faydalıdır! Birkaç yüz TL’lik bir geri ödeme hesabınızda güzel bir artıdır. Vergi beyannamesini kendiniz hazırlayabilir veya (uygun bir ücret karşılığında) bir vergi danışmanı tutabilirsiniz.

45. Sadece karşılayabileceğiniz kadar satın alın.

Taksitli alışverişlerden ve tüketici kredilerinden kaçının. Bunlar sizi aslında karşılayamayacağınız alışverişler yapmaya teşvik eder. Her ay taksitleri geri ödemek zorundasınız ve böylece masraflarınız ve faiziniz artar. Sadece gerçekten karşılayabileceğiniz şeyleri satın almak daha iyidir.

46. Yatırım yapın

Bir tasarruf ipucu ve enflasyona karşı koymanın yolu: paranızı sadece hesabınızda ya da kumbarada bırakmayın, borsaya yatırın. Bireysel hisseler, ETF’ler veya diğer yatırım biçimleri temettü ve getiri sağlayabilir.

Otomobiller ve trenler için tasarruf ipuçları

Otomobiller ve trenler için tasarruf ipuçları
Otomobiller ve trenler için tasarruf ipuçları

47. Daha sık yolculuk yapmayın

En basit tasarruf ipuçlarından biri: Arabayı daha sık evde bırakın. Kısa mesafeleri yürüyün veya bisiklete binin. Bu çevre için iyidir ve daha az benzin kullanırsınız.

48. Araç paylaşım hizmetlerini kullanın

Düzenli olarak araç kullanmıyorsanız, araç sahibi olmanın maliyetinden tasarruf edebilirsiniz. Araç paylaşım teklifleri, bir aracı ucuza ödünç almanıza ve yolculuğunuzdan sonra tekrar park etmenize olanak tanır. Bu, kendi aracınız için yüksek satın alma maliyetleri, sigorta ve yakıt maliyetleri ile karşılaştırıldığında, seyahat başına birkaç yüz TL kadar düşük bir maliyetle yapılabilir.

49. Aracınızın lastik basıncını kontrol edin

Lastiklerde önerilen hava basıncından küçük sapmalar bile yakıt tüketimini artırabilir. Bu nedenle, benzin istasyonuna gereğinden sık gitmek ve pahalı benzin ödemek istemiyorsanız aracınızın lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin. Birçok benzin istasyonu hava basıncını ücretsiz olarak kontrol etme ve doldurma imkanı sunmaktadır.

İzle: Gençliğinizde Kimsenin Size Söylemediği 25 Tasarruf Tüyosu

50. Araç sigortanızı düzenli olarak değiştirin

Diğer sigortalarda olduğu gibi, araç sigortanızı düzenli olarak değiştirerek daha iyi koşullar ve ek teklifler elde edebilirsiniz. Geçiş tarihini kaçırmamak için bunu en geç Kasım ayına kadar halledin.

51. Deponuzu doldurmak için en uygun zamanı bulun

Benzin fiyatları gün içinde önemli ölçüde değişebilir. Bazen beş sent artıyor, sonra üç sent düşüyor… Ortalama olarak, özellikle sabahları benzin doldurmak pahalıyken, akşamları benzin istasyonlarında genellikle daha ucuz oluyor. Bu nedenle, işe giderken benzin doldurmayın, bunun yerine akşam saat 8 ile 10 arasında benzin pompasına gidin.

52. Arabanızı kendiniz yıkayın

Aracınızı düzenli olarak yıkamak bakımını sağlayacaktır, ancak profesyonel bir araba yıkama pahalı bir iştir. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, arabayı kendiniz yıkamalısınız. Ya geleneksel şekilde bir kova suyla ya da self servis araç yıkamada. Burada biraz para verip arabayı basınçlı yıkayıcı ile kendiniz temizleyebilir ve ardından kurutabilirsiniz.

53. Otobüs ve tren için aylık bilet satın alın.

Tekrar tekrar bireysel bilet almak yerine, otobüs veya trenle düzenli yolculuklar için aylık bilet satın almanız tavsiye edilir. Bunlar tüm dönem boyunca önemli ölçüde daha ucuzdur.

54. İndirim kampanyalarından elde edilen tasarrufları hesaplayın

Sık sık trenle seyahat ediyorsanız, Bahncard veya diğer indirim kampanyaları da hızlı bir şekilde işe yarayabilir. Masrafları indirimli ücret üzerinden karşılayıp karşılamayacağınızı önceden hesaplayın. Bununla birlikte, trenle çok seyahat ediyorsanız veya daha uzun mesafeler kat ediyorsanız, neredeyse her zaman fayda sağlayacaksınız.

Tatilde tasarruf için ipuçları

Tatilde tasarruf için ipuçları
Tatilde tasarruf için ipuçları

55. Ana turistik bölgelerin dışında bir yer arayın

Başlıca turistik merkezlerin ve popüler cazibe merkezlerinin dışında bir tatilde tasarruf edebilirsiniz. Burada gecelik konaklama fiyatları da buna uygun olarak yüksektir. Özellikle yakınlardaki biraz daha az popüler yerlere bakın. Çok daha az ödeyecek ve yine de turistik yerlere bir gezi yapabileceksiniz.

56. Mevsim dışı seyahat

Tatil sezonunda fiyatlar hızla iki katına çıkabilir, hatta daha da yükselebilir. Fırsatınız varsa, tatil günleri veya uzun hafta sonları dışında mutlaka seyahat etmeye çalışmalısınız. Burada talep çok fazla, bu da fiyatı yükseltiyor. İstediğiniz konaklama yerinin fiyatlarını karşılaştırın ve özellikle ucuz olan bir dönemi arayın.

57. Uçuşlar için erken rezervasyon yapın

Uçuş rezervasyonu söz konusu olduğunda erken davranmak faydalı olacaktır. Tatilinizin hemen öncesine kadar beklemenize kıyasla birkaç ay öncesinden daha az ödeme yaparsınız.

Oku: Zengin olmak: Milyonerlerin zaten bildiği 9 ipucu

58. Farklı kalkış saatleri seçin

Eğer sabah erken ya da akşama kadar uçmak istemiyorsanız, daha da fazla tasarruf edebilirsiniz. Uçuşlar genellikle bu saatlerde daha ucuzdur. Yolcuların çoğu sabah veya öğlen kalkışını tercih etmektedir. Varış noktanız için başka kalkış saatleri olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

59. Otel alternatiflerini kullanın

Bir Airbnb veya tatil evi, otele ucuz bir alternatif olabilir. Oda temizliği veya açık büfe kahvaltı gibi birkaç olanaktan mahrum kalacaksınız, ancak çok daha ucuza seyahat edebilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa bu iyi bir seçenektir.

60. Kendiniz için yemek pişirmek ve yemek yapmak

Her şey dahil yiyecek ve içecek mi yoksa tatilinizin her günü bir restorana gitmek mi? Bu da tatilinizin maliyetini artırır. Çok daha ucuz: kendiniz için yemek yapın. Tatil beldelerinde düşük fiyatlarla yiyecek satın alabileceğiniz süpermarketler de bulunmaktadır.

61. Yurt dışı ücreti olmayan kredi kartları kullanın

Tatilde nakit çekecekseniz, yurt dışı ücreti olmayan kredi kartlarını kullanmalısınız. Aksi takdirde, her para çekme işlemi için ortalama 50 ila 100 TL ve üzerinde ödeme yaparsınız. Bankanız yabancı para çekme işlemleri için ne kadar ödemeniz gerektiğini size söyleyecektir. Ücretler çok pahalıysa, diğer teklifleri çevrimiçi olarak karşılaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün