Para Kazan

Paradan para kazanmak

Biraz tutarlılık ve yaratıcılıkla parayı daha fazla paraya dönüştürmek mümkün. Bu makale de paradan para kazanmak nasıl olur? konusunu ele alacağım. 8'dan 5'e çalışıp zar zor para kazanırken finansal olarak ilerlemek imkansız gibi gelebilir. Peki ya parayı daha fazla paraya dönüştürebilseydiniz? Biraz yaratıcılıkla bu mümkün. Zam istemeyi veya hisse senetlerine yatırım yapmayı zaten düşünmüş olabilirsiniz, ancak paranızı büyütmenin ve finansal hedeflerinize ulaşmanın başka birçok yolu vardır. Önemli olan nereden başlayacağınızı anlamaktır. 1. Para Bilincini - Paranıza ne kadar sahip çıkıyorsunuz?

Paradan para kazanmak – Paranızla Nasıl Para Kazanırsınız?

Biraz tutarlılık ve yaratıcılıkla parayı daha fazla paraya dönüştürmek mümkün. Bu makale de paradan para kazanmak nasıl olur? konusunu ele alacağım.

8’dan 5’e çalışıp zar zor para kazanırken finansal olarak ilerlemek imkansız gibi gelebilir. Peki ya parayı daha fazla paraya dönüştürebilseydiniz? Biraz yaratıcılıkla bu mümkün.

Zam istemeyi veya hisse senetlerine yatırım yapmayı zaten düşünmüş olabilirsiniz, ancak paranızı büyütmenin ve finansal hedeflerinize ulaşmanın başka birçok yolu vardır. Önemli olan nereden başlayacağınızı anlamaktır.

1. Para Bilincini – Paranıza ne kadar sahip çıkıyorsunuz?

Para Bilincini - Paranıza ne kadar sahip çıkıyorsunuz?
Para Bilincini – Paranıza ne kadar sahip çıkıyorsunuz?

Parayı daha fazla paraya dönüştürmenin en önemli yollarından biri para bilincini geliştirmek, paranızın nereye gittiğinin farkında olmaktır.

Bu bir bütçe ile başlar. Bütçeyi paranız için bir harita gibi düşünün. Paranızın nereye gitmesi gerektiğini belirlemeden, gereksiz yere harcayabilir ve gelecekteki hedefleriniz için kendinize çok az para bırakabilirsiniz.

Paranızı daha fazla paraya dönüştürmek istiyorsanız, paranızı nereye harcadığınız konusunda bilinçli olmalısınız.

Örneğin, alışveriş yaparken MUTLAKA sahip olmanız gereken bir şey gördüğünüzde, bilinçli düşünmek durmanızı, nefes almanızı ve satın almanın fırsat olup olmadığını sorgulamanızı sağlar. Eğer yatırım yapacağınız parayı harcıyorsanız, buna değer mi? Bu satın alma daha fazla para kazandıracak mı, yoksa satın almayıp yatırım yapmak mı daha fazla para kazandıracak?

Para bilinci, paranızla birlikte var olmak ve olumsuz yansımaları olan finansal kararları dalgınlıkla vermemek anlamına gelir.

Peki bunu nasıl hızlı bir şekilde yaparsınız? İşte birkaç yol.

İmkanlarınız Dahilinde Yaşayın
Bütçelemeden zaten bahsetmiştim ama biraz da imkanlarınız dahilinde yaşamaktan bahsedelim. Örneğin, ayda 10.000 TL kazandığınızı varsayalım. Bu, aylık faturalarınızın ve harcamalarınızın toplamının 10.000 TL olması gerektiği anlamına gelmez.

Bunun yerine, imkanlarınız dahilinde yaşamanız en iyisi olacaktır, böylece aşağıdakiler için yeterli paranız olur:

Konut, kamu hizmetleri vb. gibi sabit faturalar
Eğlence harcamaları
Tasarruf
Borç ödeme
Yatırım
Hayırsever bağışlar

Bu, aylık bütçenize sığdırmanız gereken çok sayıda kategori gibi görünebilir, ancak imkanlarınız dahilinde yaşadığınızda bu mümkündür.

Örneğin, sizi ev fakiri yapacak bir ev satın almayın. Başka bir deyişle, gelirinizin büyük bir yüzdesini konut için harcamayın. İdeal olarak, ipotek ödemeniz, emlak vergileriniz ve ev sigortanız da dahil olmak üzere gelirinizin %28’inden fazla olmamalıdır.

Tasarruf yapmanın büyük bir kısmı, yaşam tarzının değişmesine izin vermemek anlamına gelir. Bu da mükemmel bir para bilinci gerektirir.

Örneğin, yıllık 2.500 TL zam aldığınızı varsayalım. Birdenbire, gidecek hiçbir yeri olmayan fazladan bir 2.500 TL’niz oldu, bu nedenle bu paranın daha büyük bir araba ödemesine veya daha pahalı alışkanlıklara gitmesine kolayca izin verebilirsiniz.

Bunun yerine, finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için emeklilik katkı paylarınızı artırmayı veya fonları başka bir hesaba yatırmayı düşünün.

Maddi şeylerin yeni bulduğunuz parayı alıp götürmesine ve sizi imkanlarınızın dışında daha yüksek bir yaşam maliyetiyle baş başa bırakmasına izin vermeyin.

Kendiniz İçin Yaşayın

Başkalarına ayak uydurmaya çalışmak yerine, sizi neyin mutlu ettiğini düşünün ve başkalarını umursamayın. Kendinizden başka kimseyi mutlu etmek için hayatta değilsiniz.

Elbette bir aileniz varsa, onları mutlu etmek istersiniz, ancak bu sizin dört duvarınız arasında kalır. Komşularınızı, arkadaşlarınızı veya geniş ailenizi etkilememelidir. Savurgan arkadaş ortamlarında yada ailenizin dışında kalan akrabalarınız için paranızı bol bol savurmayın.

Kendiniz için yaşadığınızda, sadece bugün için yaşamak yerine hedeflerinize ve kendinizi gelecek için daha iyi hale getirmeye odaklanırsınız.

Borçları Ödeyin

Bugün sahip olduğunuz borçlar finansal geleceğinizi elinizden alır. Bu nedenle, herkese ayak uydurmak için borçlanmak yerine, yalnızca gerekli olanları borç alın ve aşırıya kaçmayın.

Örneğin, bir ipotek gereklidir çünkü yaşayacak bir yere ihtiyacınız vardır. Ancak, emeklilik veya diğer uzun vadeli hedefleriniz için birikim yapamayacağınız kadar pahalı bir konut ödemesine ihtiyacınız yoktur.

Öncelikle, kredi kartları ve öğrenci kredileri gibi yüksek faizli tüketici borçlarını ödemeye odaklanın. Bu kredilerin faizi gereksiz bir masraftır. Bütçenizi, tüketici borçlarınızı mümkün olan en kısa sürede ödemeye yetecek kadar paranız olacak şekilde ayarlayın.

Kredi borcunuz bittiğinde ipoteğinizi daha erken ödemeyi düşünün. İpoteğinizden birkaç yıl tasarruf etmek bile, geleceğinize yatırım yaparak daha fazla paraya dönüştürebileceğiniz binlerce lira tasarruf etmenizi sağlayabilir.

2. Becerilerinizi ve Eğitiminizi Geliştirin – Paradan para kazanmak

Becerilerinizi ve Eğitiminizi Geliştirin
Becerilerinizi ve Eğitiminizi Geliştirin

Kendinize yatırım yapmak, parayı paraya dönüştürmenin harika bir yoludur. En önemli yatırımınız sizsiniz ve kazancınız diğer tüm yatırımlardan daha fazla artacaktır.

Kendinize yatırım yapmak kulağa çılgınca gelebilir – bu nasıl mümkün olabilir?

Bunun pek çok yolu vardır, ancak kilit nokta daha fazla para kazanmak için kendinizi sürekli geliştirmektir. Kazandığınız her kuruş, parayı paraya dönüştürmek için yatırım gibi diğer adımları kullandıkça daha fazla para haline gelir.

Peki kendinize nasıl yatırım yaparsınız? İşte birkaç yol.

Eğitim
Okula dönmek için asla çok yaşlı değilsiniz. Eğer hiç üniversiteye gitmediyseniz, şimdi gidin. Ancak zaten bir diploma aldıysanız, başka bir diploma almayı düşünün. Yüksek öğrenimin daha fazla para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.

Örneğin, öğretmenseniz ve daha yüksek bir derece için okula geri dönerseniz, muhtemelen zam alırsınız. Ayrıca kariyerinizi değiştirmek ve daha yüksek maaşlı bir iş bulmak için okula dönebilir veya mevcut iş yerinizde yükselebilirsiniz.

Bazı insanlar tamamen farklı bir şey yapmak için okula geri dönerler. Örneğin, öğretmen olmak için okula gittiyseniz ancak hayatınızın ilerleyen dönemlerinde avukat olmaya karar verdiyseniz, okula geri dönebilir ve hayallerinizin peşinden gidebilirsiniz.

Önemli olan, daha yüksek maaşlı bir kariyere başlamak ya da halihazırda yaptığınız işe eklemeler yapmak için okula gitmektir.

Gelirinizi Artırın
Daha fazla para kazanmak her zaman parayı daha fazla paraya dönüştürmenin bir yoludur. Başlangıçta kulağa kolay gelmeyebilir, ancak gelirinizi artırmanın birçok yolu vardır.

Zam Pazarlığı Yapın: Eğer yaptığınız işi seviyorsanız, zam istemeyi düşünün. İstemediğiniz sürece bilemezsiniz. Zam talep ettiğinizde, bunu neden hak ettiğinizi kanıtlayan nedenleriniz ve verileriniz olsun. Etrafınıza bakın ve diğer şirketlerin aynı pozisyondaki kişilere ne kadar ödediğini görün ve daha fazla ödüyorlarsa bunu kaldıraç olarak kullanın.

Terfi Edin: Çok çalışın ve terfi almak için ne gerekiyorsa yapın. Çoğu yüksek pozisyon daha yüksek ücretle gelir.

İş değiştirin: Mevcut işinizde daha fazla para kazanamıyorsanız, başka bir yerde daha fazla kazanabileceğinizi biliyorsanız iş değiştirmeyi düşünün. İş değiştirdiğinizde, merdiveni tırmanmanız ve daha fazla para kazanacağınızdan emin olun.

Paradan para kazanmak için Serbest Çalışma

Eğer işinizde mutluysanız, serbest çalışmayı düşünün. Sektörünüzde serbest çalışabilir, danışmanlık hizmetleri sunabilir veya serbest yazarlık, grafik tasarım, fotoğrafçılık veya özel ders gibi ayrı bir şey başlatabilirsiniz.

Yapmaktan hoşlandığınız ve/veya iyi olduğunuz şeyleri düşünün ve boş zamanlarınızda bunları yaparak gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilecek bir iş kurun.

Mesleki ve Kariyer Gelişimi

Okula geri dönmeseniz bile öğrenmeyi asla bırakmayın. Kişisel gelişim kitapları okumayı, kurslara katılmayı veya sektörünüzdeki akıl hocalarını takip etmeyi alışkanlık haline getirin.

Kendinizi geliştirmenin ve daha fazla gelir elde etmenin yeni yollarını bulun. Örneğin, site kurmak size daha fazla kapı açabilir, hatta bazen sektörünüzde bile olmayabilir. Örneğin, bir web sitesi yaptırmak isteyen biriyle sohbet ettiğinizi ve web sitesi kurma becerileriniz olduğunu varsayalım. Sadece site kurarak ve başkalarıyla becerileriniz hakkında konuşarak para kazanabilirsiniz.

Elbette, kendinizi sürekli olarak geliştirmek için profesyonel kurslar ve seminerler de alabilir, işvereninize ve başkalarına neler sunabileceğinizi gösterebilirsiniz.

3. Paradan para kazanmak için Yatırım yapmak

Yatırım yapmak
Yatırım yapmak

Yatırım, parayı paraya dönüştürmenin en popüler yollarından biridir. Bununla birlikte, paranızın büyümesine ve finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan pasif bir gelir olabilir.

Yatırım yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur; bu sizin risk toleransınıza ve finansal hedeflerinize bağlıdır. Yeni başlayan biriyseniz, küçükten başlayarak tahvillere, birkaç hisse senedine yatırım yapmayı ve bir miktar parayı saklamak için bir HS’ye koymayı düşünün.

Yatırım yapmanın anahtarı paranızı büyütmeye devam etmektir. Kazandığınız parayı yeniden yatırın, böylece kazancınızı daha da artırır ve hedeflerinize ulaşmak için çabalarsınız.

Hemen hemen her varlığa yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları, birçok yatırımcının fonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan yatırımlardır. Fon yöneticisi fonlara hangi varlıkların dahil edileceğini belirler ve genellikle sermaye kazancı elde etmek için hisse senedi alıp satarak fonları aktif olarak yönetir.

Yatırım fonlarının ücretleri vardır, ancak yatırım yöneticisi tüm yatırım kararlarını sizin için aldığı için el değmeden yapılan bir yatırımdır.

Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler)

ETF’ler, birçok yatırımcının fonlarını bir havuzda toplayan bir başka kitle fonlaması yatırımıdır. ETF’ler, pasif olarak yönetilmeleri dışında yatırım fonlarına benzer. Fon yöneticileri bunları aktif olarak yönetmez; bunun yerine, genellikle S&P 500 gibi büyük bir endeksi takip eden yatırımları satın alır ve tutarlar.

ETF’ler, farklı piyasaları takip eden veya farklı risk toleransları için birçok temada mevcuttur. Yatırım fonları kadar fazla ücrete sahip değildirler ancak daha uzun vadeli bir yatırımdırlar.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımı, yatırım yapmanın ve kazancınızı artırmanın popüler bir yoludur. Gayrimenkule çeşitli şekillerde yatırım yapabilirsiniz.

Fiziksel mülk satın alın – Kiracılara kiralamak için mülk satın alabilir ve tutabilirsiniz. Bu yatırım yöntemi, kiradan aylık gelir ve değerlenen bir mülkün satışından elde edilen sermaye kazancı sağlar. Kiralık bir mülk satın aldığınızda, ev sahibi siz olursunuz, bu nedenle tüm bakım ve onarımlardan ve kiracıları yönetmekten siz sorumlusunuz; bu nedenle, aktif bir gelir şeklidir ve kazançlı olabilir.

Tadilat ya da bakım isteyen mülkleri satın almak  – Ev sahibi olmak istemiyorsanız, değeri düşük mülkler satın alabilir, onları düzeltebilir ve kar için satabilirsiniz. Bu gayrimenkul yatırım stratejisi önceden çok fazla çalışma gerektirir, ancak karınızı 6 – 12 ay içinde kazanırsınız. Daha sonra daha fazla mülk satın alabilir veya fonları başka varlıklara yatırabilirsiniz.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO’lar) – Fiziksel mülkler satın almak istemiyorsanız veya bunları karşılayamıyorsanız, gayrimenkul yatırım ortaklıkları gayrimenkule yatırım yapmanın başka bir yoludur. GYO’larla, ticari mülkler satın alan, yöneten ve kâr amacıyla satan bir gayrimenkul şirketinin hisselerini satın alırsınız. GYO’lar kârlarının en az %90’ını hissedarlara öder ve siz de herhangi bir fiziksel gayrimenkule sahip olmamanın avantajını yaşarsınız.

Hisse Senedi Yatırımı

Hisse senetlerine yatırım yapmak, yatırım yaparak paranızı büyütmenin en yaygın yoludur. Hisse senedi satın aldığınızda, bir şirketin bir kısmına sahip olursunuz. Şirket iyi iş yaptığında hisse senedi fiyatı artar, sorun yaşadığında ise düşer.

Hisse senetlerine yatırım yaparken, al ve elinde tut stratejisini göz önünde bulundurun. Hisse senetlerini ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, yüksek getiri elde etme şansınız o kadar artar. Elbette bunun hiçbir zaman garantisi yoktur, ancak ortalama olarak borsa on yılda %9 getiri sağlamaktadır.

Yüksek Getirili Tasarruf Hesaplarına (HYSA’lar) veya Mevduat Sertifikalarına (CD’ler) Yatırım Yapın
Bankalar düşük faiz oranları ödediği için paranızı büyütmek için tasarruf hesaplarını düşünmeyebilirsiniz; ancak yüksek getirili bir tasarruf hesabı veya hisse senedi iyi bir seçenek olabilir.

Bu seçenekleri likit tutmam ve riske atmamam gereken paralar için tercih ediyorum. Örneğin, acil durum fonları veya önümüzdeki birkaç ay içinde gerekli olan herhangi bir para, faiz kazanmaya devam ederken likit bir hesapta olmalıdır.

Yüksek getirili tasarruf hesapları yüksek faiz oranları ödeyerek paranızın büyümesini sağlarken ihtiyaç duyduğunuzda erişilebilir olmasını sağlar.

HS’ler de likidite sunar; ancak vade tarihleri vardır. Bir HS seçerken, bekleyebileceğiniz bir vade tarihine sahip olanı seçin, böylece parayı erken çekmek ve ceza ödemek zorunda kalmazsınız.

4. Bir Yan İş Bulun

Bir Yan İş Bulun
Bir Yan İş Bulun

Finansal hedeflerinize ulaşamadıysanız, ancak diğer tüm kaynakları tükettiyseniz, bir yan iş başlatmayı düşünün.

Milyonerlerin yedi gelir akışı vardır ve ek iş genellikle bunlardan en az biridir. Daha fazla para kazanmak için çabalarınızı çeşitlendirerek aktif veya pasif yan işlere sahip olabilirsiniz.

Aktif Yan İşler

Aktif yan işlerle para kazanmak için aktif olarak çalışmalısınız. Uber veya taksi için şoförlük yapmak, Kuryelik yapmak, evcil hayvan bakıcılığı yapmak veya sanat ve el sanatları satmak aktif yan işlere örnektir.

Zamanınızı parayla değiştirir ve net değerinizi büyütürsünüz. Aktif yan işlerin çoğu boş zamanlarınızda ve programınıza göre yapılabilir, böylece istediğiniz kadar az veya çok çalışabilirsiniz.

Pasif Yan İşler

Bunlar önceden biraz çalışabileceğiniz yan işlerdir, ancak çalışmanız bittikten sonra da para getirmeye devam ederler.

Kitap yazmak, çevrimiçi bir kurs oluşturmak veya stok fotoğrafçılığı satmak bunlara örnek olarak verilebilir. Kitabı yazarsınız, kursu hazırlarsınız veya fotoğrafları çekersiniz ve daha sonra bunları insanların satın alacağı kadar çok satarsınız, bazen yıllar sonra bile.

Bir Blog Açın

Bir şekilde pasif para kazanmanın harika bir yolu bir blog açmaktır. Bir konu hakkında paylaşacak bilginiz varsa bir blog oluşturabilir ve para kazanabilirsiniz.

Para kazanmak için bir kitle oluşturmanız gerekir, bu da blogunuzu sosyal medyada ve diğer ağ sitelerinde tanıtmanızı gerektirir.

Bir kitleniz olduğunda, para kazanmak için satış ortaklığı bağlantıları, reklamlar ve sponsorlu gönderiler ekleyebilirsiniz. Ardından, kitleniz bağlantıları tıklayıp bir şey satın aldığında, satıştan küçük bir komisyon kazanırsınız ve gelirinizi artırırsınız.

Blogunuzu yeterince büyütürseniz, blog yazıları yazarak ve satış ortaklığı bağlantıları paylaşarak ayda 10.000 TL’ye kadar kazanabilirsiniz.

5. Bir Şirket Kurun

Bir Şirket Kurun
Bir Şirket Kurun

Ne kadar para kazanacağınızı kontrol etmek istiyorsanız, bir iş kurmayı düşünün. Bunu ek iş olarak veya tam zamanlı işiniz olarak yapabilirsiniz.

Nelerde iyi olduğunuzu ve hangi boşlukları doldurabileceğinizi düşünün. Örneğin, sahip olmak istediğiniz iş modeline sahip çok sayıda rakip varsa, onların yapmadığı ve sizin yapabileceğiniz şeyleri belirleyin, böylece kendinizi rakiplerinizden ayırabilirsiniz.

Bir iş kurmak için tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz; sadece daha fazla para kazanmak için neyi herkesten daha iyi yapabileceğinizi görmelisiniz.

Bir iş sahibi olmanın güzel yanı, istediğiniz kadar az veya çok çalışabilir, küçük ve yönetilebilir tutabilir veya finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak çok daha büyük bir şeye büyümesine izin verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, uyurken veya hiçbir şey yapmadan kazandığınız gelirdir. Ancak tüm pasif gelir türleri tamamen pasif değildir. Bazen para kazanmak için önceden çalışmanız gerekir ve sonra gerisi gelir.

Bir Kişinin Kaç Yan Geliri Olmalıdır?

Milyonerlerin birkaç gelir akışı vardır. Ortalama bir insan bu kadar çok gelire sahip olmayabilir, ancak mümkün olduğunca çok gelir akışına sahip olmak çok önemlidir. Finansal hedeflerinize ulaşmak için düzenli gelirinize bazı aktif ve pasif gelir akışları eklemeyi düşünün.

Gelir Akışınızı İkiye Katlamak Ne Kadar Sürebilir?

Gelir akışınızı ikiye katlamanın ne kadar süreceğini öğrenmek için 72 kuralını kullanın. Ardından, 72’yi getiri oranınıza bölün. Örneğin, yıllık %8 kazanıyorsanız, gelirinizi ikiye katlamanız dokuz yıl alacaktır (72/8 = 9).

Paranızı Daha Fazla Paraya Dönüştürebilirsiniz

Parayı daha fazla paraya dönüştürmek tutarlılık ve biraz deneme yanılma ile mümkündür. Paranızı büyütmenin yollarını bulun ve yeni şeyler denemeye devam edin. Gelir akışları ekleyin, bütçenize dikkat edin, yaşam tarzınızın değişmesine izin vermeyin ve yatırım yapmaya başlayın.

Birkaç adımla, paranızın mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha hızlı büyüdüğünü göreceksiniz ve bu zam istemeden veya kendinize yatırım yapmadan ve yeni bir kariyere başlamadan önce!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün