Internetten Para Kazanma AdSense Wix ve WordPress ile blogunuzdan para kazanabilirsiniz ama nasil

Bir blog açsam da orada yazdıklarımdan para kazansam diye düşünüyorsunuz değil mi? Hobim var, onun hakkında yazayım, insanlar siteme girsin, ben reklam göstereyim Google’da bana para ödesin ooh. Evet, Google gerçekten de AdSense ile size para ödüyor ancak her blog ya da websayfası açana para öder mi? Peki ne kadar öder? Vergi çıkar mı? İşte bu videoda, bana AdSense hakkında merak ettiklerinizi cevaplıyorum.

Bi kere, Google öyle her site açana para saçmıyor. Önce gidip AdSense’e kayıt oluyorsunuz. Gençlere baştan söyleyeyim, AdSense’den ödeme almak için 18 yaşından büyük olmalısınız.

Neyse, AdSense’e girip kayıt oluyorsunuz. Zaten Türkçe bir site, girip okuya okuya halledebilirisiniz.

Google önce sitenin sizin olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Genellikle size bir kod verir ve bu kodu siteye koy bakalım görelim site senin miymiş der, siz kodu yerleştirdikten sonra ben yaptım abi dediğinizde kontrol eder ve doğru yapmışsanız tamam der.

Google kendi sitesinde diyor ki: Sayfalarınızı özel kılan şey nedir?
Hâlihazırda çok fazla sayıda site olduğundan, kullanıcıların ilgisini canlı tutan ve onları daha fazla okumaya teşvik eden benzersiz, özgün, alakalı içerikler oluşturmanız gerekir.

Buradan çıkartmanız gereken en ama en önemli şey içeriğinizin özgün olması. Yani gidip sağdan soldan yazı toplayıp sitenizde yayınlarsanız, onaylanmayabilirsiniz. Yaa nereden bilecekler iki üç değişiklik yaparım diye düşünüyorsanız da belirteyim: Google webde yayınlanmış neredeyse her içeriği topluyor ve saniyeler içinde analiz edebiliyor.

Herkesin aklında şu soru var, siteme bin kişi girse kaç para kazanırım. Bir kere bunun kesin bir cevabı yok. Google, sitenizde gösterilen reklama göre ödeme yapıyor. Bir site 1.000 ziyaretçide 10 TL kazanabilirken, başka bir site 1.000 ziyaretçide belki 1 TL kazanıyor. Kazanma miktarını tahmin etmenin bir yolu yok, kazanırken göreceksiniz.

Eee o zaman ben de hem telefondan hem bilgisayardan açar açar tıklarım kazancımı arttırırım diye düşünmeyin, Google bunu tespit edebiliyor ve yakalarsa hesabınızı hemen iptal edebilir ve siz de bir daha o siteden para kazanamazsınız.

E internette 10 liraya 100.000 tıklama yapan siteler var onları kullanırım hayatta yakalayamazlar derseniz, onları da yakalıyorlar. Bugün yakalamasa yarın yakalar merak etmeyin.

Neyse, hiçbir üçkağıt yapmadan doğru ve düzgün bir şekilde site yaptınız ve sitenize girenler olmaya başladı. Diyelim ki günde 500 kişi sitenize giriyor, eh böylece günde 4-5 liralık gelir elde edebilirsiniz.

Hayırlı olsun, paranızı güle güle kullanın diyeceğim ama, peki ya vergiler?

Ne vergisi ya, aylarca çalıştım emek verdim 200 TL kazandım bunun da mı vergisi var? Evet var. Bu konu çok karışık da olsa şöyle özetleyeceğim. Baştan söyleyeyim, ben ne vergi uzmanıyım ne de mali müşavirim. Bu konularda doğru bilgi almak için bu kişilerden fikir almanızda fayda var.

Şimdi, 200 TL için devlet peşinize düşmeyebilir. Ancak her ay 300-500 TL kazanmaya başlarsanız, yani geliriniz “devamlı” olursa, beyanda bulunup vergisini ödemeniz gerekir. Hatta en basitinden şahıs şirketi bile kurmanız gerekebilir.

Ha şu da var, yaşınız 29’un altında ve yıllık geliriniz de 75bin’in altındaysa “gelir vergisi” ödemezsiniz. 76bin olursa, o aradaki bin liranın gelir vergisini ödersiniz. Bu arada, “gelir vergisi” diyorum. KDV gibi diğer vergileri yine de ödemek zorundasınız.

Hem Wix’te, hem de WordPress.com’da sitenize AdSense ile reklam almak için önce kendi alan adınızı bağlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için de ikisi de ücretli paket almanızı istiyor.

Ücretli paketleri aldıktan sonra eklenti ekleme kısmında Google AdSense yazdığınızda çıkan eklentiyi seçip ekliyor, kodları falan yerleştiriyorsunuz. Böylece sitenizde reklam gösterebiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, Google’dan para kazanmak mümkün. Çok fazla para kazanmak da mümkün ama bunu başarabilmek gerçekten de zor. Bence ayda 200-300 lira kazanıp da telefon faturanızı falan ödeyebilirseniz şanslısınız. Öyle bir site açıp da milyonlar kazanmak için geç kaldınız. Kazananlar bunu yaptığında kimse blog nedir bilmiyordu o yüzden kazandı. Bugün herkes blog açıyor. Rekabet gerçekten de fazla.

00:00 Başlangıç
01:00 AdSense’te Nasıl Para Kazanılıyor?
01:48 Para Kazanmak Kolay Değil
02:09 Wix ve WordPress de AdSense ile Çalışır
02:48 AdSense’e Başvuru
04:05 Ne Kadar Kazanılır?
05:46 Vergiler Nasıl Olacak?
08:30 Sürprizli Son
06:44 Kazancın Asıl Yolu
07:21 Wix ve WordPress’te Nasıl Yapılır
___
► AdSense’e kayıt olun
https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/

► AdSense’i kimlikle onaylayın
https://support.google.com/pay/answer/7644078?hl=tr

___
► Web Makinası Instagram: https://instagram.com/webmakinasi
► ODABLANC A.Ş.: https://odablanc.com
► Videolar: Pexels.com https://pexels.com
► Müzik: Full Throttle – https://icons8.com/

#adsense #wix #wordpress

88 thoughts on “İnternetten Para Kazanma: AdSense, Wix ve WordPress ile blogunuzdan para kazanabilirsiniz ama nasıl?”
  1. Adsense hesabı yurtdışı açıp pinide oralarda bir yere gönderip tabi tanıdık vs var ise onaylatabilir, IBAN da payoner verdikmi vergi vs yok babayı alsınlar ne geldiyse bu yüzden geldi zaten başımıza 😂😂

  2. çok faydalı olmuş bundan 3-4 yıl önce basit bir şekilde almıştım bu yıl ise başvurduğumda 2 sefer reddedildim. İlk olarak gizlilik politikası vs. yayınlayıp birkaç içerik girdim fakat olmadı. Demek ki eskiden daha kolaymış bu işler şimdi armutun sapı üzümün çöpü çok uğraştırıyorlar.