Para Kazan

E-kitap Yazarak Para Kazan – E-Kitap Nasıl Yazılır? – Kendi e-Kitabınızı Yazmak İçin İpuçları.

E-kitap Yazarak Para Kazan – E-Kitap Nasıl Yazılır? – Kendi e-Kitabınızı Yazmak İçin İpuçları.

Bu yazımızda en çok merak konulara cevap vermeye çalıştık. E-kitap hangi programla yazılır?,E-kitap yazmak para kazandırır mı?, E-kitap yayınlamak ücretli mi?, Bir e-kitap kaç sayfa olmalı? vb konularda cevaplar bulacaksınız. 

Kitaplar pek çok insan için özel bir şeydir. İlk kez açtığınızda hissettiğiniz duygu, yeni bir kitabın kokusu ve kalbinizin kabarması. Ancak kitapları ne kadar severseniz sevin, gerçekte dijital kopyalar onları geride bırakıyor. Zaten yıllar önce Amazon, kitaplardan daha fazla e-Kitap satıldığını ve büyük talebin devam ettiğini açıkladı.

Öyleyse neden kendiniz de bundan biraz faydalanmayasınız? İyi satan bir e-Kitap yazarsanız, güzel bir ekstra gelir elde edebilirsiniz. Her yıl dijital satış masasından geçen milyonlarca e-Kitapla, zamanınıza değmesi için büyük bir en çok satan kitap yazmanıza bile gerek yok. Para kazandırmasa bile, yine de kendi yayıncılığınızı yapma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Çünkü gerçekten de bir e-Kitaptan daha kolay olamaz. Her şeyden önce, sadece iki şeye ihtiyacınız var: hangi konu hakkında yazmak istediğinize dair bir fikir ve e-Kitabınızı yazabileceğiniz bir bilgisayar. Hatta telefon ve tabletten bile e-kitap yazarak para kazanabilirsiniz. 

İzle: E Kitap Nasıl Yazılır? E-kitap Yazarken Hangi Programlar Kullanılmalı? E Kitap Yazarak Para Kazanma

E-kitap Yazarak Para Kazan – E-Kitap Nasıl Yazılır?

E-kitap yazmak için özel bir yazılıma gerek yoktur. Çoğu e-Kitap Microsoft Word’de klasik şekilde oluşturulur ve daha sonra PDF dosyası olarak kaydedilir. Prensip olarak, bu zaten kendi e-Kitabınızı İnternet üzerinden satışa sunmak için yeterlidir. Uygun bir düzenle, düşüncelerinizi e-Kitap okuyucularına satabilirsiniz.

Biraz daha profesyonel ve aynı zamanda resmi olmasını istiyorsanız, bir adım daha ileri gidebilir ve e-Kitabı satışa sunabilirsiniz. Muhtemelen buradaki en büyük avantaj, bir yayıncıya ihtiyaç duymamanız, e-Kitabınızı kendi başınıza yayınlayabilmenizdir. E-kitap satarak para kazanmak için Amazon genellikle ilk başvurulan liman oluyor.

İzle:E-Kitap Satmak Ücretli mi – E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Kendi e-Kitabınızı yazmak için ipuçları

Halihazırda geniş bir erişiminiz varsa, örneğin iyi ziyaret edilen bir site veya sosyal medya hesabınız varsa, koşullar  e-Kitap satmak için idealdir. Pazarlama için anında bir fırsatınız var ve zaten hayranlarınız olduğu için, bazılarının e-Kitabınızı okumak isteme olasılığı da artıyor.

Ancak durum böyle olmasa bile, yine de başarılı bir e-Kitap yazabilirsiniz. Kendi e-Kitabınızı yazmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bir araya getirdik:

E-kitap yazarak para kazanmak için beklentilerinizi ve hedeflerinizi netleştirin

Gerçekten e-kitap yazarak para kazanmak, hatta belki de bir yazar olarak isim yapmak istiyor musunuz? Yoksa sadece kendiniz bir şeyler yayınlama fırsatı bulduğunuz için mi mutlusunuz? Ne istediğinizi kendinize açıkça ifade edin – bu sizi sadece hayal kırıklığından korumakla kalmaz, aynı zamanda doğru yolu bulmanıza da yardımcı olur.

E-kitap yazarak para kazanmak için uygun bir konu bulun

Temel olarak e-Kitabınızın konusunu seçmekte özgürsünüz. Bir rehber kitap doğrultusunda gidiyorsa, gerekli bilgiye de sahip olmalısınız. Ayrıca, soruları yanıtlayan veya sorunları çözen e-Kitapların özellikle popüler olması tavsiye edilir.

Sadede gelin – E-kitap yazarak para kazanmak için

Elbette bir roman da yazabilirsiniz, ancak birçok e-Kitap belirli bir konuyu, soruyu veya sorunu ele alır ve yüzlerce sayfa uzunluğunda olması gerekmez. Noktasına kadar formüle edilmiş ve en önemli şeyler özetle sunulmuştur. Bu, bir e-Kitabı ilginç ve okunmaya değer kılar.

İzle: Kitap Yazmak İçin Kullanmak İsteyebileceğiniz 10 Uygulama ve Siteler

E-kitap yazarak para kazanmak için zaman ayırın

Motive oldunuz, e-Kitabınızı yazmak ve yayınlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak, acele ederseniz bu bir hataya dönüşebilir. Sadece hıza odaklanmak yerine kaliteyi tercih edin.

Maliyetleri hesaplayın

Teorik olarak, tamamen ücretsiz bir e-Kitap yazabilir ve yayınlayabilirsiniz. Ancak, bazı maliyetlerin söz konusu olacağını gerçekçi bir şekilde varsaymalısınız. E-Kitabınızı profesyonel olarak düzelttirmek ya da güzel bir tasarım ve düzen için yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, yayıncılıkla ilgili maliyetler de söz konusu olabilir.

E-Kitap Yazarak Kendi başınıza yayınlama

Bir e-Kitap yazıp hemen Amazon’da satışa sunmak mı? Bu büyük bir adım gibi görünebilir, ancak pratikte şaşırtıcı derecede kolaydır. En büyük engel doğru formattır, çünkü PDF olarak e-Kitabınızı örneğin kendi ana sayfanızda indirilmek üzere sunabilirsiniz, ancak e-Kitap mağazalarında satışa sunamazsınız.

Ancak e-Kitabınızı doğru formata getirmenin çeşitli yolları olduğundan bu engelin bile üstesinden gelmek kolaydır. Bunlardan biri ücretsiz Calibre programıdır. Yazılım Windows, Linux ve Max için kullanılabilir ve çeşitli dosyaları Mobi ve ePub dosyaları da dahil olmak üzere farklı e-Kitap formatlarına dönüştürür.

Bu formatlarla sadece Amazon için değil, aynı zamanda e-Kitabınızı orada da yayınlamak ve sunmak istiyorsanız Apple için de donanımlı olursunuz. Amazon ile Kindle Direct Publishing’i (KDP) de kullanabilirsiniz. Bu, e-Kitabınızı kısa sürede Kindle Store’a sokmanın ve potansiyel olarak milyonlarca okuyucuya ulaşmanın basit bir yoludur. Ancak bunun bir bedeli var – kazancın yalnızca yüzde 70’ini alıyorsunuz.

iTunes Connect’e e-kitap yayınlamak

Apple de bir e-Kitap yayınlamak amazona göre çok daha zordur. Burada da şirket gelirin yüzde 30’unu elinde tutuyor.  Burada geçerli bir kredi kartı ile bir iTunes hesabına ihtiyacınız var. Ek olarak, iTunes Connect’e kaydolmanız gerekir. E-Kitabınızı ücretsiz dağıtmak yerine satmak istiyorsanız, iki önemli durum var: TIN (Taxpayer Identification Number) olarak adlandırılan bir Amerikan vergi numarası ve bir ISBN numarası.

TIN için kendiniz başvurabilirsiniz, ancak formların gerçekten işlenmesi ve yanıtlanması biraz zaman alır. Bu nedenle, birkaç hafta öncesinden İç Gelir Servisi’ne (IRS) vergi mükellefi kimlik numarası için başvurmak faydalı olacaktır.

ISBN numarası için Alman ya da uluslararası ISBN ajansına online olarak kolayca başvurabilirsiniz. Alman ISBN ajansının mağazasında şu anda 70 Euro artı KDV karşılığında bir numara alabilirsiniz.

E-kitaplar para tasarrufu sağlar.

Birçok yayıncı e-Kitaplarında hala önemli indirimler sunuyor – basılı kopyaya kıyasla yüzde 20’ye varan indirimler. Ayrıca, ücretsiz e-kitaplar için internette (Amazon’da bile) çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

Akıllı telefonlar veya tabletlerin aksine, e-Kitap okuyucular yansıma önleyici ekranlar veya e-mürekkep ya da elektronik kağıt olarak adlandırılan ekranlar kullanır. Göz kamaştırıcı güneş ışığında bile metin – beyaz üzerine siyah – iyi ve net bir şekilde okunabilir. Dahili arka aydınlatma sayesinde geceleri de okunabilir.

Her kitap e-Kitap olarak mevcut değildir.

Aslında – bugün bile – her yazarın veya her yeni yayının elektronik bir kopyası yoktur. Dolayısıyla e-Kitap seçenekleri sınırlıdır. Ancak büyük sağlayıcılar arasındaki rekabet çok daha ciddi: Amazon/Kindl’da bulunan kitaplar Apple ve Sony’de bulunmuyor ve bunun tam tersi de geçerli. Dolayısıyla, tüm seçeneklere sahip olmak istiyorsanız, teorik olarak tüm üreticilerden eOkuyucu satın almanız gerekir.

E-Kitaplardan bilimsel olarak alıntı yapamazsınız.

Elbette bunlardan kelimesi kelimesine alıntı yapabilir ve kaynak belirtebilirsiniz. Ancak, her kitap farklı bir okuyucuda farklı şekilde görüntülendiğinden ve metin de farklı şekilde kırıldığından, burada sayfa numaraları yoktur. Ancak, bunlar doğru bilimsel alıntı için gereklidir.

Okuyabilirsiniz: Hızlı para kazan! İşte size hızlı ve gerçek para kazanmanın 22 yolu

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Bende şu anda bir e-kitap hazırlıyorum. Ve bu makale önüme çıktı çok teşekkür ettim.

  2. Parası olanlar zekatını verse neden olmasın. Ama öyle günlerde yaşıyoruz ki maalesewf kimsse helal yönden para kazanmaya ehemmiyet vermez olmuş ve sonuç olarak zekat veren de o derece azalmış. Haram paranın zekatı olmaz tabiki.

    1. Allah herkese helalinden kazanç nasip etsin inşallah. Herkes zekatını vermesi lazım evet öyle olsa zaten ülkedeki sorunların bir çoğu kendiliğinden çözüme kavuşur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün