Para Kazanma Yolları

Acemiler İçin Makale Yazarlığı – Makale Yazma Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Makale yazarlığı, internetten para kazanmak istiyorsanız sahip olmanız gereken en önemli beceridir. Neden mi? Çünkü dünyanın en iyi ürününe sahip olabilirsiniz, ancak onu nasıl satacağınızı bilmiyorsanız, daha düşük ürünlere sahip işletmeler tarafından geride bırakılacaksınız. Peki makale yazarlığı becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Acemiler İçin Makale Yazarlığı – Makale Yazma Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Makale yazarlığı, internetten para kazanmak istiyorsanız sahip olmanız gereken en önemli beceridir. Neden mi?

Çünkü dünyanın en iyi ürününe sahip olabilirsiniz, ancak onu nasıl satacağınızı bilmiyorsanız, daha düşük ürünlere sahip işletmeler tarafından geride bırakılacaksınız.

Peki makale yazarlığı becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

İşte bunu yapmanın yedi yolu…

İdeal Müşteri Araştırması

İdeal müşterilerinizi ne kadar iyi anlarsanız, dönüşüm sağlayan metinler yazma konusunda o kadar etkili olursunuz.

Evet, yazma yeteneğine sahip olmak faydalıdır. Evet, makale yazarlığı tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Evet, başlık formüllerini ezberlemek istiyorsunuz.

Ancak tüm bunlar hedef kitlenizi anlamak için ikincil önemdedir.

Nihayetinde, birini harekete geçmeye ikna etmek istiyorsanız, onu harekete geçiren şeyin ne olduğunu anlamanız gerekir.

Hayalinizdeki müşterilerle empati kuramıyorsanız hiçbir yetenek, teknik veya formül işe yaramayacaktır.

Bu nedenle bir makale yazarının sahip olabileceği en önemli beceri müşteri araştırmasıdır.

Online Araştırma – Çevrimiçi Araştırma

Müşteri araştırmasına başlamanın en kolay yolu, hayalinizdeki müşterilerin internette nerelerde takıldığını bulmak ve orada gerçekleşen konuşmaları gözlemlemektir.

Bu şu anlama gelebilir:

Discord sunucularına katılmak.
Subredditlere abone olmak.
Çevrimiçi forumlara kaydolmak.
Çevrimiçi topluluklara üyelik için ödeme yapmak.
Sosyal medyada ilgili hashtag’leri takip etmek.
Blog makaleleri, podcast’ler, YouTube ve TikTok videoları vb.

Makale Analizi

Makale analizi, büyük miktarda veriyi analiz etmek ve bunlardan değerli bilgiler çıkarmak için kullanılan bir makine öğrenimi tekniğidir.

Örneğin, makale analizi yazılımı belirli bir hashtag içeren tüm tweetleri analiz etmenize yardımcı olabilir, ardından genel duygusal duyarlılık, yaygın olarak kullanılan kelimeler, yaygın olarak kullanılan ifadeler vb. gibi bilgiler sağlayabilir.

Bu son derece değerli olabilir çünkü hayallerinizdeki müşterilerin kendilerini ifade etmek için kullandıkları dili anlamanıza yardımcı olabilir.

Daha sonra bu bilgiyi, metninizde aynı kelimeleri, ifadeleri ve metaforları kullanarak onlarla bağlantı kurmak için kullanabilirsiniz.

1 -Müşteri Görüşmeleri

Hayalinizdeki müşterilerle bire bir konuşarak da çok şey öğrenebilirsiniz.

Harvard Business School’da emeritus profesör olan Gerald Zaltman’a göre, bire bir müşteri görüşmeleri derin içgörüler sağlayabilir:

“Birçok araştırmacı bize bire bir görüşmelerin odak gruplarından daha üstün olduğunu söylüyor.

Yani, birkaç geleneksel bire bir görüşme bile esasen birkaç odak grubuyla aynı veriyi sağlıyor.

Ayrıca, kişisel görüşmelerin odak gruplarından elde edilemeyecek derin içgörüler sağladığına dair artık pek çok kanıt var.

Bu nedenle benim tercihim, klinik psikoloji ve sosyolojiden çeşitli teknikler kullanılarak zenginleştirilmiş derinlemesine, bire bir görüşmeler yapmaktır.

Genellikle, bu tür görüşmelerin sonuçları daha kapsamlı anketler tasarlamak için kullanılabilir. Ve doğru şekilde tasarlanmış anketler, dikkatli istatistiksel analizlere tabi tutulduğunda, bilinçsiz tüketici düşüncesine ilişkin daha fazla içgörü sağlayabilir.”

Burada akılda tutulması gereken şey, insanların duyulduklarını hissetmek istedikleridir, bu nedenle potansiyel müşterilerin sizinle konuşmasını sağlamak düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

Çevrimiçi olarak insanlara ulaşabilir ve ister sohbet ister sesli arama yoluyla beyinlerini almanın sorun olup olmayacağını sorabilirsiniz.

Çevrimdışı olarak, hayalinizdeki müşterilerin katıldığı endüstri etkinliklerine gidebilir ve oradaki insanlarla rahatça sohbet edebilirsiniz.

Sadece müşteri görüşmeleri sırasında satış yapmaya çalışmayın – bu insanları hemen gardını alacaktır, bu da tüm amacı alt üst eder.

2- “Makale Yazarlığı Sırları “nı okuyun

Şimdi makale yazarlığının teknik yönüne geçelim. Hayalinizdeki müşterileri anlıyorsunuz ama bu bilgiyi kullanmanın en uygun yolu nedir?

Makale Yazarlığı Kitaplarını Okumanın Faydası Nedir?

Tüm bu kitaplar 20. yüzyılda yazılmış ve yayınlanmıştır ve öncelikle basılı reklamcılığı ele almaktadır. Peki online bir iş kurmak istiyorsanız neden bunları okuyasınız?

Çünkü bu kitapları yazan kişiler reklamcılığın öncüleriydi ve bugün bildiğimiz şekliyle makale yazarlığının gelişmesine yardımcı oldular.

Bu, onların çalışmalarını okumanın size makale yazarlığının temelleri hakkında sağlam bir anlayış kazandırabileceği anlamına gelir – yalnızca neyin işe yaradığı değil, aynı zamanda neden işe yaradığı da.

Bu kitaplardaki her şey online pazarlama için geçerli mi?

Tabii ki hayır.

Ancak makale yazarlığının temellerini öğrendikten sonra, hangi mecrayı kullanıyor olursanız olun bu ilkeleri kendi metinlerinizde nasıl uygulayacağınızı kolayca bulabilirsiniz.

Sonuçta makale yazarlığı ikna ile ilgilidir, yani insan psikolojisiyle ilgilenir. Ve bu son yüz yılda hiç değişmedi.

3- Başlık Formüllerini Ezberleyin

Başlık, ister bir reklam, ister bir e-posta veya bir satış sayfası olsun, herhangi bir metnin en önemli unsurudur.

“Ortalama olarak, başlığı okuyan kişi sayısı metnin tamamını okuyan kişi sayısından beş kat daha fazladır. Başlığınızı yazdığınızda, bir dolarınızın seksen sentini harcamış olursunuz.”

Bugünün başlıklarının o zamanlar olduğundan daha da önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü hepimizin dikkati çok dağınık.

Potansiyel müşterinin muhtemelen tarayıcısında bir sürü sekme açık, bir mesajlaşma uygulamasında bir arkadaşıyla sohbet ediyor ve aynı anda bir podcast dinliyordur.

Bu, başka bir şeyle dikkatleri dağılmadan önce dikkatlerini çekmek için yalnızca birkaç saniyeniz olduğu anlamına gelir.

Neyse ki pazarlamacılar, Claude Hopkins’in “Bilimsel Reklamcılık” kitabını yayınlamasından bu yana, bir asırdır başlıkları bölme testi yapıyor.

Ve son yirmi yılda, bu başlık optimizasyonu süreci dijital A/B testinin ortaya çıkmasıyla büyük ölçüde hızlandı.

Bu nedenle bugün çoğu makale yazarı başlık formülleri kullanıyor. İşe yaradığı kanıtlanmış bir şeyi yapmak varken neden tekerleği yeniden icat etmekle zaman kaybedesiniz ki?

#5 Günde 100 Manşet Yazın

Makaleyazarlığı konusunda iyi olmak istiyorsanız sadece okumak yeterli değildir – bu bir beceridir, bu nedenle kendinizi geliştirmek istiyorsanız pratik yapmanız gerekir.

Daha önce de açıkladığımız gibi, başlık herhangi bir metnin en önemli unsurudur, bu nedenle başlıklarda uzmanlaşmaya öncelik vermek mantıklıdır.

Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmanın en iyi yolu 100 günde 100 şirket için günde 100 başlık yazmaktır.

Evet, kulağa çılgınca geliyor ama başlık yazmada iyi olmanın en hızlı yolu bu.

Metin yazarı Justin Blackman’ın yaptığı da buydu – deneyimini bu makalede okuyabilirsiniz:

#6 Kanıtlanmış Satış Sayfalarını Elle Kopyalayın

Tamam, başlık yazmada ustalaştınız, peki satış sayfası yazmada nasıl iyi olabilirsiniz?

Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmanın en iyi yolu, kendini kanıtlamış satış sayfalarını elle kopyalamaktır – evet, eski bir yöntem ama işe yarıyor.

İyi iş yapan ürünlerin satış sayfalarını bulun, bir kalem ve bir parça kağıt alın ve metni elle kopyalayın.

Bunu ne kadar çok yaparsanız, etkili metin yazarlarının düşünme şeklini o kadar iyi anlayacaksınız ve bu da sizin de onlardan biri olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu önce çok çeşitli sektörlerdeki satış sayfalarıyla yapmanızı, ardından ilgilendiğiniz sektöre odaklanmanızı öneririz.

Her gün kendini kanıtlamış bir satış sayfasını elle kopyalayabilir ve bunu bir yıl boyunca sürdürebilirseniz, yalnızca teknik beceriler değil, aynı zamanda dönüşüm sağlayan bir metnin nasıl yazılacağına dair sezgisel bir anlayış da geliştireceksiniz.

#7 Serbest Metin Yazarı Olun

Son olarak, genel metin yazarlığı becerilerinizi geliştirmenin en etkili yolu serbest metin yazarı olmaktır.

Bunu uzun vadeli bir kariyer yolu olarak seçmenize gerek yok, ancak bir veya iki yıl serbest metin yazarlığı yapmak bile bu beceriyi geliştirmek açısından çok değerli olabilir.

Ayrıca, gerçekçi olalım, az önce tartıştığımız metin yazarlığı alıştırmaları harikadır, ancak bunun için para almadığınızda metin yazmak için motive olmak zor olabilir.

Dahası, metin yazarlığı egzersizi olarak metin yazmak, ölçülebilir sonuçlar bekleyen müşteriler için metin yazmakla aynı şey değildir.

Serbest metin yazarlığı gerçek kazançlar sağlar – gerçek işletmeler, gerçek ürünler ve gerçek satışlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün